Chci si pořídit Papouška,část II.
Podmínky chovu, jak s ubytováním a vybavením, krmením,
o soužití a ochočování.
Je tu konec měsíce a s ním druhá část povídání o ptačích kamarádech. Nejdřív se budeme věnovat velikosti, provedení a vybavení chovného zařízení. Předesílám, že se jedná o domácí chov, zaměřený spíš na jedince, které chceme ochočit a mít je jako domácí mazlíčky. Máte-li ambice spíše odchovávat mláďata, bude chovatelské zařízení vypadat jinak.
Pokud jste tedy pečlivě zvážili všechny podmínky, o kterých jsme mluvili v první části našeho povídání, máte patrně již vybráno, jaký druh opeřeného kamaráda by se mohl stát Vaším spolubydlícím.
Klec, voliera a její vybavení
U žádného zvířete, tedy ani u ptáků, nelze říci, že je určitá klec či voliera naprosto a jako jediná vhodná. Při výběru používejte svůj rozum a představivost. Pták by měl mít v kleci možnost alespoň nějakého pohybu. Musí pohodlně roztáhnout křídla, mít možnost šplhat, popolétnout z bidýlka na druhé. V kleci musí mít také nezbytné vybavení – krmítka, napaječky, příp. hračku, koupelničku. Nikdy si neříkejte, že bude v kleci jenom chvíli a na noc, jinak že ho budete pouštět.
Dále je třeba věnovat  pozornost  kvalitě materiálů, ze kterých je vyrobená. Atraktivní a oblíbené barevné nástřiky na drátech klece mohou být pro některé podnikavce nebezpečné, mohou se totiž bavit tím, že budou barvu olupovat. Důležitá je často i síla drátu, ze kterého je klec vyrobená. Uvědomte  si, že pro mnohé papoušky je hračka rozlousknout např. para ořech a věřte, že ve svých zobácích mají opravdu velkou sílu. Hustota drátu musí být taková, aby jimi Váš chovanec nemohl protáhnout hlavičku
Prohlédněte si rovněž způsob zabezpečení dvířek proti útěku a upevnění krmítek a napaječek. Už i andulka je velmi vynalézavá a také všímavá. Snadno pochopí, kudy a jak se do klece dostáváte Vy. Opravdu renomované firmy vyrábějí voliery a klece pro papoušky s tak dobře zabezpečenými dvířky, že se někdy napoprvé musí i chovatel  zamyslet, jak to vlastně funguje. Tato opatření nejsou samoúčelná.  Nejen, že může Váš mazlík uletět otevřeným oknem, ale žádoucí není ani jeho volný
pohyb bez dozoru po bytě. Mívala jsem ochočeného amazoňana modročelého jménem Kuba a dnes už jeho lotroviny dávám k dobrému jako „veselé historky“, dobře si ale pamatuji, že mi to mnohdy tak „veselé“ nepřipadalo. Pokud máte někdo zkušenosti se psem devastátorem, tak vězte, že jeho okruh působnosti je přece jen omezený, papoušek „dosáhne“ všude.
U větších, robustnějších klecí a volier je příjemné, pokud jsou umístěné na kolečkách. Umožní Vám to kontakt s vaším mazlíkem ve větším prostoru bez namáhavého stěhování.
Ubikace by měla být vybavena  minimálně dvěma miskami  na potravu. Jedna na zrní, druhá na ovoce, granule, zeleninu apod., plus napaječka na vodu. Misky i napaječka by měly být umístěné tak, aby k nim měl papoušek dobrý přístup. Většina papoušků ale i ostatních ptáků potřebuje k trávení dodávat ptačí písky nebo grity. Přimíchávají se např. do zrní, nebo se dávají zvlášť do misky.
Koupelnička nebývá většinou umístěná trvale, můžete ji do klece dát podle potřeby. Nezapomínejte, že se většina papoušků, ale i zebřičky, chůvičky, kanáři koupou rádi a v přírodě často. Umožněte jim to i Vy. U větších papoušků se spíše preferuje rosení a postřikování.
Dobře k tomu poslouží klasická běžná nádoba na rosení květin. Náš papoušek pronásledoval každého do koupelny a nadšeně se účastnil sprchování všech členů domácnosti.
Hračky by měly být běžným vybavením klece v době, kdy je papoušek doma sám. Uvědomte si, že hra spočívá v prozkoumání hračky a následném rozebrání a zničení. Dbejte tedy na jeho bezpečnost, raději vybírejte hračky z přírodních materiálů, nebo robustních akrylátů. Dobře se osvědčují například také klíče navlečené na kroužku, poslouží i ovocné větvičky různých průměrů, kukuřičné palice apod. Hračku nenechávejte v kleci příliš dlouho, snadno mu zevšední, je třeba je obměňovat.
Na dno klece je dobré dát podestýlku. Mohou to být např. průmyslově vyráběné dřevěné pelety nebo pískové koberečky do klece, někdo používá složený papír atp. Účelem je, aby podestýlka nasákala vlhkost – vylitá voda z misky, spadaná vlhká potrava aj.
Klec či volieru umístěte vždy na klidné místo, mimo dosah přímého slunce, nikdy by neměla stát v průvanu. Pozor, pokud dáváte svého papouška v kleci např. na zahradu nebo balkon, aby nedošlo k napadení jiným zvířetem.
Ubikaci udržujte čistou, potravu i vodu denně vyměňujte. Odstraňujte také zbytky potravy ze dna klece. Někteří papoušci se rádi přehrabují na dně klece v podestýlce a zbytky požírají. V teple se však tato potrava rychle rozkládá. Podle potřeby ubikaci důkladně vyčistěte a vymyjte vodou s přídavkem dezinfekčního prostředku, případně dezinfekcí vystříkejte. Používejte přípravky
k tomu určené, prodávají je kupř. odborné zoo obchody nebo veterinární lékárny.
Potrava
Potravu u papoušků a drobných exotů tvoří podle druhu většinou směs zrnin a ovoce, zeleniny, ořechů, travin či bylin. Mnozí také milují průmyslově vyráběné granule pro papoušky a exotické ptactvo. Jako zdroj bílkovin je možné občas podávat na tvrdo vařené vejce, tvaroh. Někteří větší papoušci rádi přijímají i malé množství masa, nejčastěji vařeného. Jiné druhy především drobných exotů mohou dostávat moučné červy, hmyz, larvy mravenců apod. Vždy se snažte, aby strava Vašeho mazlíka byla co nejpestřejší. Věřte, že jim opravdu nestačí nejlevnější směs zrnin a voda. Nedostatečná výživa je původcem mnohých onemocnění a často zapříčiní předčasné uhynutí.
Na druhou stranu nepřipusťte, aby Váš papoušek stoloval s Vámi. Lidská strava je různě upravovaná, dochucovaná, obsahuje velké množství cukru, tuků, bílé mouky a chemických látek. To vše Vašeho kamaráda zabíjí. Ochočený papoušek se velmi rád účastní veškerého dění v domácnosti.
Zvláště pak všeho, co se jídla týče, protože vidí, že to tomu jeho lidskému hejnu přináší radost a potěšení. Platí zde bez výjimky, že může dostat maximálně drobek rohlíku-suchý, uvařené těstoviny- ždibek, několik zrnek vařené rýže, kousíček vařeného, nikoli smaženého masa, malounko vařené zeleniny.A to vše vždy a bez výjimek do misky v kleci. Žádné kafíčko, pivíčko a jiné pití. Žádné ochutnávání knedlíků, omáčky, brambor a řízků. Sušenky, byť by byly celozrnné, rozhodně ne. Ve Vašem vlastním zájmu, ale především v zájmu zdraví Vašeho kamaráda Vám radím, vůbec mu neukazujte, že by mohl někdy dostat něco jiného než to, co má v misce v kleci.
Odkrmován  mláďat papoušků
Zvláštní kapitolou výživy papoušků a exotů je umělé odkrmování. Jejich obliba jakožto domácích mazlíčků na celém světě je obrovská. Chovatelé přišli na to, že pokud mládě mnohdy už ve věku několika málo dnů odeberou z hnízda a krmí ho člověk, mládě lidi daleko lépe přijímá. Nevznikne zde vůbec odtažitost, opatrnost a plachost. Tato mláďata jsou vůči člověku velmi důvěřivá a snadno vzniká někdy velmi pevná vazba mezi člověkem a papouškem. Samozřejmě je třeba mít určité zkušenosti a vybavení, aby mohlo být mládě takto odchováno. Někteří výrobci krmiv mají ve svém sortimentu také speciální dokrmovací kaše, které plnohodnotně nahrazují výživu podle druhu papouška až do stáří několika měsíců. Pak se začíná s přidáváním namáčených směsí zrnin, strouhaného ovoce a zeleniny atd., až se posléze přechází na běžnou standardní stravu. Záměrně zde neuvádím přesnější a podrobnější údaje, neboť jsem přesvědčená, že s dokrmováním mláďat by neměl nikdy hazardovat amatér. Dobrý chovatel nebo odborná prodejna by také nikdy neprodali mládě, které by nebylo ještě zcela odstavené.
Mláďata, která jsou takto „připravená“, se pak snadno ochočují. Dejte pozor, abyste je nezradili. Změna prostředí je pro ně poměrně stresující záležitost. V prvních dnech, kdy si přinesete nového kamaráda domů, je třeba jej umístit v kleci na klidné, chráněné místo. Původního majitele se důkladně vyptejte, čím a kdy krmil, jestli je zvyklý na hračky v kleci, jaký měl denní režim (světlo, tma). Dbejte, aby jej nevyděsilo např. nějaké jiné domácí zvíře nebo příliš hlučné děti. Ke kleci přistupujte vždy klidně, na papouška mluvte tichým, konejšivým hlasem dříve, než začnete v kleci s čímkoli manipulovat. Pamatuji si, jak jsem našeho  Kubíka hrozně vyděsila, když jsem začala druhý den kolem jeho klece luxovat. Až po několika dnech začněte zkoušet v kleci podávat oblíbený pamlsek a při té příležitosti se jej opatrně dotýkejte. Velmi často se setkáváme s tím, že papoušci reagují zdánlivě agresivně na prsty. Pokud jej však necháte, aby je prozkoumal, zjistíte, že Vám neublíží. Většina chovatelů odkrmuje mláďata z injekční stříkačky, domnívám se, že lidskou ruku mají s krmením spojenou a je to tedy jen snaha něco z ní vyloudit. Teprve až máte jistotu, že se Váš papoušek ruky nebojí, že na ni nasedne nebo se nechá v klidu uchopit, můžete jej zkusit pustit z klece. Vím o mnoha případech, kdy nový majitel nechal svého nově nabytého papouška hned „proletět“ a pak jej s celou rodinou pronásledovali po bytě a posléze zamotaného do ručníku nebo utěrky po dvou hodinách stěhovali do klece. Tím však velmi zpomalíte proces ochočování a sbližování. První zážitek, který má spojený s Vámi a novým domovem je docela stresující. Na první výlet je dobře, pokud je v místnosti pouze jeden člověk, samozřejmě zkontrolujte okna a dveře.
Výchova papouška
Postupně můžete jeho akční radius rozšiřovat. Ráda bych Vás upozornila, že papouška žijícího v domácnosti je nutné vychovat. Je to tvor velmi učenlivý a inteligentní. Kromě životně nezbytných podmínek  je rovněž nutné se mu věnovat, zaměstnávat jej. Nudící se papoušek je schopen se např. oškubat s výjimkou hlavy dohola. Počítejte rovněž s tím, že v období tzv. puberty bude zkoušet Vaši trpělivost různými lumpárnami, mnozí zkoušejí štípat apod. Nenechte se odradit, ale zároveň musíte dát najevo, že je to nevhodné chování. Mně se osvědčilo vyhubovat a dát zpět do klece. Pokud si začal hlasitě vynucovat pozornost, přehodila jsem přes klec vzdušný ubrus a odvezla do jiné místnosti. Také Vás varuji, nepodporujte jeho rozdělování společenství lidí, ve kterém žije. Je přirozené, že jeden z rodiny je milovaný páníček, ke kterému je něžný a oddaný, ale ostatní musí bez problémů tolerovat. Delší nepřítomnosti jeho oblíbence by mohla být totiž docela obtížná situace. V každém případě musí být Váš papoušek zvyklý na více lidí, určitě mu nechcete ublížit kupř. už jen tím, že odjedete na dovolenou. Pokud jste rozhodnutí, pak vězte, že to stojí zato. Jejich inteligence je to něco navíc, co z nich dělá úžasné společníky a kamarády.
Přeji Vám šťastnou ruku při výběru, hodně trpělivosti a spoustu zábavy a legrace.
Autor: Jitka Bornová, HM Globus

Chci si pořídit Papouška,část II.

Podmínky chovu, jak s ubytováním a vybavením, krmením, o soužití a ochočování.

Pokud jste tedy pečlivě zvážili všechny podmínky, o kterých jsme mluvili v první části našeho povídání, máte patrně již vybráno, jaký druh opeřeného kamaráda by se mohl stát Vaším spolubydlícím.

Klec, voliera a její vybavení

U žádného zvířete, tedy ani u ptáků, nelze říci, že je určitá klec či voliera naprosto a jako jediná vhodná. Při výběru používejte svůj rozum a představivost. Pták by měl mít v kleci možnost alespoň nějakého pohybu. Musí pohodlně roztáhnout křídla, mít možnost šplhat, popolétnout z bidýlka na druhé. V kleci musí mít také nezbytné vybavení – krmítka, napaječky, příp. hračku, koupelničku. Nikdy si neříkejte, že bude v kleci jenom chvíli a na noc, jinak že ho budete pouštět.

Dále je třeba věnovat  pozornost  kvalitě materiálů, ze kterých je vyrobená. Atraktivní a oblíbené barevné nástřiky na drátech klece mohou být pro některé podnikavce nebezpečné, mohou se totiž bavit tím, že budou barvu olupovat. Důležitá je často i síla drátu, ze kterého je klec vyrobená. Uvědomte  si, že pro mnohé papoušky je hračka rozlousknout např. para ořech a věřte, že ve svých zobácích mají opravdu velkou sílu. Hustota drátu musí být taková, aby jimi Váš chovanec nemohl protáhnout hlavičku.

Prohlédněte si rovněž způsob zabezpečení dvířek proti útěku a upevnění krmítek a napaječek. Už i andulka je velmi vynalézavá a také všímavá. Snadno pochopí, kudy a jak se do klece dostáváte Vy. Opravdu renomované firmy vyrábějí voliery a klece pro papoušky s tak dobře zabezpečenými dvířky, že se někdy musí i chovatel  zamyslet, jak to vlastně funguje. Tato opatření nejsou samoúčelná.  Nejen, že může Váš mazlík uletět otevřeným oknem, ale žádoucí není ani jeho volný pohyb bez dozoru po bytě. Mívala jsem ochočeného amazoňana modročelého jménem Kuba a dnes už jeho lotroviny dávám k dobrému jako „veselé historky“, dobře si ale pamatuji, že mi to mnohdy tak „veselé“ nepřipadalo. Pokud máte někdo zkušenosti se psem devastátorem, tak vězte, že jeho okruh působnosti je přece jen omezený, papoušek „dosáhne“ všude.

andulka vlnkovaná

U větších, robustnějších klecí a volier je příjemné, pokud jsou umístěné na kolečkách. Umožní Vám to kontakt s vaším mazlíkem ve větším prostoru bez namáhavého stěhování.

Ubikace by měla být vybavena  minimálně dvěma miskami  na potravu. Jedna na zrní, druhá na ovoce, granule, zeleninu apod., plus napaječka na vodu. Misky i napaječka by měly být umístěné tak, aby k nim měl papoušek dobrý přístup. Většina papoušků ale i ostatních ptáků potřebuje k trávení dodávat ptačí písky nebo grity. Přimíchávají se např. do zrní, nebo se dávají zvlášť do misky.

Koupelnička nebývá většinou umístěná trvale, můžete ji do klece dát podle potřeby. Nezapomínejte, že se většina papoušků, ale i zebřičky, chůvičky, kanáři koupou rádi a v přírodě často. Umožněte jim to i Vy. U větších papoušků se spíše preferuje rosení a postřikování.

Dobře k tomu poslouží klasická běžná nádoba na rosení květin. Náš papoušek pronásledoval každého do koupelny a nadšeně se účastnil sprchování všech členů domácnosti.

Hračky by měly být běžným vybavením klece v době, kdy je papoušek doma sám. Uvědomte si, že hra spočívá v prozkoumání hračky a následném rozebrání a zničení. Dbejte tedy na jeho bezpečnost, raději vybírejte hračky z přírodních materiálů, nebo robustních akrylátů. Dobře se osvědčují například také klíče navlečené na kroužku, poslouží i ovocné větvičky různých průměrů, kukuřičné palice apod. Hračku nenechávejte v kleci příliš dlouho, snadno mu zevšední, je třeba je obměňovat.

Na dno klece je dobré dát podestýlku. Mohou to být např. průmyslově vyráběné dřevěné pelety nebo pískové koberečky do klece, někdo používá složený papír atp. Účelem je, aby podestýlka nasákala vlhkost – vylitá voda z misky, spadaná vlhká potrava aj.

Klec či volieru umístěte vždy na klidné místo, mimo dosah přímého slunce, nikdy by neměla stát v průvanu. Pozor, pokud dáváte svého papouška v kleci např. na zahradu nebo balkon, aby nedošlo k napadení jiným zvířetem.

Ubikaci udržujte čistou, potravu i vodu denně vyměňujte. Odstraňujte také zbytky potravy ze dna klece. Někteří papoušci se rádi přehrabují na dně klece v podestýlce a zbytky požírají. V teple se však tato potrava rychle rozkládá. Podle potřeby ubikaci důkladně vyčistěte a vymyjte vodou s přídavkem dezinfekčního prostředku, případně dezinfekcí vystříkejte. Používejte přípravky k tomu určené, prodávají je kupř. odborné zoo obchody nebo veterinární lékárny.

Potrava

papoušek senegalskýPotravu u papoušků a drobných exotů tvoří podle druhu většinou směs zrnin a ovoce, zeleniny, ořechů, travin či bylin. Mnozí také milují průmyslově vyráběné granule pro papoušky a exotické ptactvo. Jako zdroj bílkovin je možné občas podávat na tvrdo vařené vejce, tvaroh. Někteří větší papoušci rádi přijímají i malé množství masa, nejčastěji vařeného. Jiné druhy především drobných exotů mohou dostávat moučné červy, hmyz, larvy mravenců apod. Vždy se snažte, aby strava Vašeho mazlíka byla co nejpestřejší. Věřte, že jim opravdu nestačí nejlevnější směs zrnin a voda. Nedostatečná výživa je původcem mnohých onemocnění a často zapříčiní předčasné uhynutí.

Na druhou stranu nepřipusťte, aby Váš papoušek stoloval s Vámi. Lidská strava je různě upravovaná, dochucovaná, obsahuje velké množství cukru, tuků, bílé mouky a chemických látek. To vše Vašeho kamaráda zabíjí. Ochočený papoušek se velmi rád účastní veškerého dění v domácnosti.

Zvláště pak všeho, co se jídla týče, protože vidí, že to tomu jeho lidskému hejnu přináší radost a potěšení. Platí zde bez výjimky, že může dostat maximálně drobek rohlíku-suchý, uvařené těstoviny- ždibek, několik zrnek vařené rýže, kousíček vařeného, nikoli smaženého masa, malounko vařené zeleniny.A to vše vždy a bez výjimek do misky v kleci. Žádné kafíčko, pivíčko a jiné pití. Žádné ochutnávání knedlíků, omáčky, brambor a řízků. Sušenky, byť by byly celozrnné, rozhodně ne. Ve Vašem vlastním zájmu, ale především v zájmu zdraví Vašeho kamaráda Vám radím, vůbec mu neukazujte, že by mohl někdy dostat něco jiného než to, co má v misce v kleci.

Odkrmování mláďat papoušků

Zvláštní kapitolou výživy papoušků a exotů je umělé odkrmování. Jejich obliba jakožto domácích mazlíčků na celém světě je obrovská. Chovatelé přišli na to, že pokud mládě mnohdy už ve věku několika málo dnů odeberou z hnízda a krmí ho člověk, mládě lidi daleko lépe přijímá. Nevznikne zde vůbec odtažitost, opatrnost a plachost. Tato mláďata jsou vůči člověku velmi důvěřivá a snadno vzniká někdy velmi pevná vazba mezi člověkem a papouškem. Samozřejmě je třeba mít určité zkušenosti a vybavení, aby mohlo být mládě takto odchováno. Někteří výrobci krmiv mají ve svém sortimentu také speciální dokrmovací kaše, které plnohodnotně nahrazují výživu podle druhu papouška až do stáří několika měsíců. Pak se začíná s přidáváním namáčených směsí zrnin, strouhaného ovoce a zeleniny atd., až se posléze přechází na běžnou standardní stravu. Záměrně zde neuvádím přesnější a podrobnější údaje, neboť jsem přesvědčená, že s dokrmováním mláďat by neměl nikdy hazardovat amatér. Dobrý chovatel nebo odborná prodejna by také nikdy neprodali mládě, které by nebylo ještě zcela odstavené.

šedý

Mláďata, která jsou takto „připravená“, se pak snadno ochočují. Dejte pozor, abyste je nezradili. Změna prostředí je pro ně poměrně stresující záležitost. V prvních dnech, kdy si přinesete nového kamaráda domů, je třeba jej umístit v kleci na klidné, chráněné místo. Původního majitele se důkladně vyptejte, čím a kdy krmil, jestli je zvyklý na hračky v kleci, jaký měl denní režim (světlo, tma). Dbejte, aby jej nevyděsilo např. nějaké jiné domácí zvíře nebo příliš hlučné děti. Ke kleci přistupujte vždy klidně, na papouška mluvte tichým, konejšivým hlasem dříve, než začnete v kleci s čímkoli manipulovat. Pamatuji si, jak jsem našeho  Kubíka hrozně vyděsila, když jsem začala druhý den kolem jeho klece luxovat. Až po několika dnech začněte zkoušet v kleci podávat oblíbený pamlsek a při té příležitosti se jej opatrně dotýkejte. Velmi často se setkáváme s tím, že papoušci reagují zdánlivě agresivně na prsty. Pokud jej však necháte, aby je prozkoumal, zjistíte, že Vám neublíží. Většina chovatelů odkrmuje mláďata z injekční stříkačky, domnívám se, že lidskou ruku mají s krmením spojenou a je to tedy jen snaha něco z ní vyloudit. Teprve až máte jistotu, že se Váš papoušek ruky nebojí, že na ni nasedne nebo se nechá v klidu uchopit, můžete jej zkusit pustit z klece. Vím o mnoha případech, kdy nový majitel nechal svého nově nabytého papouška hned „proletět“ a pak jej s celou rodinou pronásledovali po bytě a posléze zamotaného do ručníku nebo utěrky po dvou hodinách stěhovali do klece. Tím však velmi zpomalíte proces ochočování a sbližování. První zážitek, který má spojený s Vámi a novým domovem je docela stresující. Na první výlet je dobře, pokud je v místnosti pouze jeden člověk, samozřejmě zkontrolujte okna a dveře.

Výchova papouška

Postupně můžete jeho akční radius rozšiřovat. Ráda bych Vás upozornila, že papouška žijícího v domácnosti je nutné vychovat. Je to tvor velmi učenlivý a inteligentní. Kromě životně nezbytných podmínek  je rovněž nutné se mu věnovat, zaměstnávat jej. Nudící se papoušek je schopen se např. oškubat s výjimkou hlavy dohola. Počítejte rovněž s tím, že v období tzv. puberty bude zkoušet Vaši trpělivost různými lumpárnami, mnozí zkoušejí štípat apod. Nenechte se odradit, ale zároveň musíte dát najevo, že je to nevhodné chování. Mně se osvědčilo vyhubovat a dát zpět do klece. Pokud si začal hlasitě vynucovat pozornost, přehodila jsem přes klec vzdušný ubrus a odvezla do jiné místnosti. Také Vás varuji, nepodporujte jeho rozdělování společenství lidí, ve kterém žije. Je přirozené, že jeden z rodiny je milovaný páníček, ke kterému je něžný a oddaný, ale ostatní musí bez problémů tolerovat. Delší nepřítomnosti jeho oblíbence by mohla být totiž docela obtížná situace. V každém případě musí být Váš papoušek zvyklý na více lidí, určitě mu nechcete ublížit kupř. už jen tím, že odjedete na dovolenou. Pokud jste rozhodnutí, pak vězte, že to stojí zato. Jejich inteligence je to něco navíc, co z nich dělá úžasné společníky a kamarády.

Přeji Vám šťastnou ruku při výběru, hodně trpělivosti a spoustu zábavy a legrace.

Autor: Jitka Bornová, ZOO Hoch, prodejna HM Globus

 

osamocen

O chovu papoušků

I. Chci si pořídit papouška

II. Podmínky chovu, jak s ubytováním a vybavením, krmením, o soužití a ochočování

 

O pejscích, štěňatech

I. Pořízení vhodného pejska.Výběr vhodného jedince a plemene.

II. Máme doma štěnátko. Jak na to, čím začít a další informace

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Zajímavé produkty

    • Naviják RedArc Tuff-Body W/S 10.000
    • Napáječka na cesty
    • Pinzeta na klíšťata

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500