Máme doma štěňátko

Den D nastal a vy si po dlouhém čekání jedete pro své štěňátko. Jaké věci by bylo dobré mít sebou?

 • Deku do auta a bezpečnostní pás k zajištění své i psí bezpečnosti, pokud se jedná o malé plemeno tak přepravku, nezaškodí mít připravené vlhčené ubrousky, může se stát, že se vám štěňátko v autě poblinká
 • Vodítko a obojek, na kterém pejska odvedete
 • Občanský průkaz k sepsání kupní smlouvy (popřípadě adopční smlouvy v útulku)

štěně

Když si štěňátko přebíráte, nemělo by vypadat nemocné, naopak mít čistá ouška, oči, růžovou tlamičku, bez výtoku z nosu, okolí zadečku by také mělo být čisté. V očkovacím průkaze by mělo mít první štěněcí očkování a záznamy o odčervení. Veselé vítání a hravost je samozřejmostí. Správný chovatel vám ukáže místa, ve kterých štěňátka vyrůstala, ukáže vám jejich mámu a seznámí vás s událostmi, které jsou pro štěňátko důležité. Sepíšete smlouvu, zaplatíte předem domluvenou částku a od této chvíle se stáváte hrdými majiteli psa. Průkaz původu vám chovatel dodá, až mu jej doručí příslušná plemenná kniha, někdy je to hned při odběru, někdy to trvá trochu déle.

Po příjezdu domů nechtě štěňátko, aby se mohlo pořádně rozkoukat, dovolte mu prozkoumat všechny místnosti a zabraňte tomu, aby mu ostatní členové rodiny, ať té lidské či zvířecí, věnovali přehnanou pozornost. Je možné, že štěňátko bude prvních pár dnů smutné a bude se mu stýskat po mamince. Snažte se v tu chvíli jeho pozornost upoutat něčím pozitivním, hračkou nebo pamlskem, aby nemělo na smutnění čas. Hned od začátku musíte nastolit jasná pravidla. Pokud nebudete chtít, aby pejsek směl na sedačku nebo do postele, nepouštějte ho tam hned od začátku, moc dobře si pamatuje, že tam jednou směl a vždy se bude tvářit velmi překvapeně, když jej budete vyhánět pryč. Snažte se také naučit hned od začátku štěňátko zůstávat o samotě. Nejprve odcházejte na krátkou chvíli a postupně dobu prodlužujte.

Základní výchova a výcvik

Nejprve musíte nového člena rodiny naučit, jak že se vůbec jmenuje, a to velmi jednoduše pomocí opakování jména a pamlsku, kdy odměníte jakoukoliv pozitivní reakci. Poté začnete pracovat na čistotnosti. Věřte, že po nějaké době se snaha vyplatí, i když nejdříve strávíte mnoho bezesných nocí stepováním před barákem v dešti v noční košili, kdy vašeho miláčka zajímá vše okolo vyjma toho, aby se vyvenčil , a když své snažení vzdáte a vrátíte se domů, malý si uleví přímo před vašimi zraky uprostřed obýváku. V tuto chvíli přichází na řadu vaše vycvičené nervy a tuto událost přejdete bez komentáře. Když se venčení povede zdárně venku, nešetřete pochvalou. U výchovy štěňátka platí jasná přímá úměra. Čím většího blázna ze sebe uděláte, tím větší pochvala to bude. Proto nehleďte na pohledy kolemjdoucích naznačujících něco o blázinci, když vás vidí výskajícího na všech čtyřech uprostřed parku, ale radujte se společně se svým pejskem. To stejné platí u všech ostatních pozitivních pokroků vpřed, ty negativní přejděte. Je dobré pro začátek navštívit cvičák a přihlásit se do základního kurzu poslušnosti, kde vám se vším poradí. Naučí vás, jak pejska motivovat a třeba vás začnou bavit společné sportovní aktivity.

Veterinární péče

Veterinární péče tvoří důležitou kapitolu v životě psa. Začíná už při prvním očkování u malého štěňátka. Je důležité věnovat pozornost výběru kvalitního veterinárního lékaře a do mobilního telefonu si uložit telefonní čísla na pohotovost, nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit. Mezi nejdůležitější zákroky patří pravidelná vakcinace, která chrání pejska před závažnými chorobami, z nichž některé mohou být až smrtelné nebo přenosné na člověka, proto je důležité očkování nezanedbávat.

Doporučené vakcinační schéma:

 • Očkování v šesti týdnech, které by mělo proběhnout ještě u chovatele
 • Očkování v devíti týdnech, kdy se k základní parvovoiroze a psince přidává ještě parainfluenza a leptospiroza
 • Očkování ve třech měsících, kdy se všechny choroby přeočkují a tím se nastartuje aktivní imunitní reakce
 • Vzteklina je ze zákona potřeba naočkovat do šesti měsíců věku psa, i když je Česká Republika prohlášená za stát vztekliny prostý.

nobivac

U malých plemen se doporučuje očkovat opravdu až těsně před šestým měsícem věku, u větších plemen se vzteklina běžně spojuje s očkováním ve třech měsících. Toto je samozřejmě pouze doporučené schéma, každý veterinář sestaví pejskovi jeho vlastní na míru v závislosti na jeho zdravotním stavu. Pes by měl být při očkování klinicky zdravý a v dobré kondici. Je dobré dbát na to, aby byl pes vždy vakcinován vakcínou od stejného výrobce, vyhneme se tak nepříjemnému překvapení v podobě alergické reakce. Samozřejmě ne vždy to jde, proto je dobré pejska po očkování vždy tak dvě hodiny sledovat, jestli se nedostaví vedlejší účinky.

Odčervení

Pravidelné odčervení brání zamoření psa vnitřními parazity. Odčervuje se buď pomocí pasty nebo tablet.

Zkrácené odčervovací schéma:

 • Štěňata: ve 2., 4. a 6. týdnu života a po té po měsíci až do půl roka
 • Dospělí psi: jedou za šest měsíců, v místech se zvýšeným výskytem psů i jednou za tři měsíce
 • Březí fena: 14 dní před a tři týdny po krytí a po porodu i se štěňaty

Druhá varianta odčervování je nechat pejskovi udělat každého čtvrt roku vyšetření trusu na parazity a odčervovat až podle nálezu. Každý veterinář i majitel preferuje něco jiného a věřím, že i vy si najdete způsob, který vám bude vyhovovat. U žádných zvířat se bohužel neobejdeme bez drobnějších i závažnějších zranění. Doporučuji nic se nesnažit léčit sami doma, můžete zvířeti neúmyslně přitížit, proto raději nechte vše na péči veterinárního lékaře.

V příštím díle se budeme věnovat představení základních psích sportů a aktivit a výběru vhodného cvičáku.

Autor:

Martina Weigertová, ZOO Hoch prodejna uTerna

 

 

O pejscích, štěňatech

I. Pořízení vhodného pejska.Výběr vhodného jedince a plemene.

II. Máme doma štěnátko. Jak na to, čím začít a další informace

O chovu papoušků

I. Chci si pořídit papouška

II. Podmínky chovu, jak s ubytováním a vybavením, krmením, o soužití a ochočování

Zajímavé produkty

  • Naviják RedArc Tuff-Body W/S 10.000
  • Napáječka na cesty
  • Pinzeta na klíšťata

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500