Pořízení a výběr vhodného pejska.

Jako první bychom se měli sebekriticky zamyslet, zda jsme schopni se o takové malé chlupaté stvoření postarat. Na obrázku jsou všechna štěňátka roztomilá, realita bohužel bývá jiná.Můžete si na následující otázky odpovědět s čistým svědomým ano?

 • štěněJsem ochotný prvních pár týdnů vstávat několikrát za noc se štěňátkem ven, v dešti čekat půl hodiny, zda se uráčí udělat potřebu a když to naprosto promočení a zmrzlí vzdáte a vrátíte se domů, vaše štěně se vyčůrá doprostřed perského koberce v obýváku?
 • Jsem ochotný denně uklízet loužičky, bobečky všech konzistencí ze všech možných i naprosto nemožných míst? A nejlépe je objevit tím, že do nich šlápnete?
 • Jsem ochotný vstávat ráno o hodinu dříve, protože když pejskovi neposkytnete před odchodem do práce procházku v podobě maratonského běhu, rád si zahraje na architekta vašeho bytu a předělá ho k obrazu svému? A po práci a obstarání domácnosti opět vyrazit ven?
 • Jsem ochotný oželet posezení po práci a chození po obchodech, protože hned musíte běžet domů vyvenčit pejska?
 • Jsem ochotný vzdát se oblečení v barvách jiných než je barva chlupů vašeho psa?
 • Jsem ochotný vyměnit naklizenou domácnost za místo plné chlupů a občasných stříkanců bahna?
 • Jsem ochotný o víkendech vstávat a za každého počasí pochodovat v řadě po cvičáku?
 • Mám někoho, kdo mě v případě nemoci nebo dovolené zastoupí v každodenní péči?
 • Jsem ochotný od základu změnit svůj život?

Pokud jsou vaše odpovědi kladné, gratulujeme, jste o krok blíže k pořízení štěňátka! Popravdě, nebojte se, ne každý den s pejskem je tak náročný, jak by mohly výše uvedené otázky poukazovat. Musíme se zamyslet nad tím, že pes je závazek na deset a více let, že to znamená venčení, pravidelné výdaje za veterináře, kvalitní krmení, hračky, pamlsky, cvičák, v neposlední řadě také kvalitní boty a oblečení pro Vás na společné vycházky. A to nejsou malé finanční výdaje.

Jaké si vybrat plemeno psa?

A teď stojíme před zásadní volbou, která ovlivní úplně vše. Jaké plemeno psa se ke mně hodí? Největší chybou je rozhodovat se podle vzhledu, protože i malý pes může být velmi náročný na výchovu. Musíme si rozmyslet, zda chceme pejska jako parťáka pro rodinu na víkendové výlety, nebo jako kamaráda pro babičku, nebo psa na výcvik a pro vrcholový sport. Určitě nebudeme pořizovat hyperaktivní border kolii babičce a na opak maltézáčka na sportovní kynologii. Na výběr máme z nepřeberného množství různých ras a voříšků. Pokud nám na vzhledu moc nezáleží a nemáme v plánu účastnit se výstav, nejlépe uděláme, když pomůžeme pejskovi z útulku. Zaměstnanci je většinou velmi dobře znají a pomohou vám vybrat pejska vhodného k vašemu životnímu stylu. Pokud jste se zhlédli v některém z plemen, určitě je dobré si načíst všechnu dostupnou literaturu, jít se podívat na nějakou výstavu psů a kontaktovat chovatele, kteří vám opět z vlastní zkušenosti popíšou všechny kladné i záporné vlastnosti.
pesPro vážné zájemce spíše doporučujeme pejsky s průkazem původu. To, že ho pejsek má, neznamená, že se musíte účastnit výstav, ale je to záruka toho, že vám ze štěňátka opravdu vyroste vaše vysněné plemeno a ne jezevčík křížený s bernardýnem. Také je to důkaz o tom, že rodiče prošli základními zdravotními testy, které jsou u většiny plemen k uchovnění povinné. Pokud někdo odchovává štěňátka bez průkazu původu po rodičích s průkazem původu, většinou je to kvůli tomu, že rodiče mají nějakou závažnou vadu, díky které nemohou být zařazeni do chovu.
I mezi čistokrevnými pejsky, se dá najít štěňátko, které není vhodné pro výstavy, například díky nevhodné barvě a chovatel ho prodá za levnější cenu. I když pořizovací cena bývá ta nejmenší investice. Pokud máte vybrané to „Vaše“ plemeno, je dobré jet se podívat na pár výstav, popovídat s majiteli, domluvit si návštěvu v chovatelské stanici a pokusit se seznámit se s plemenem osobně. Správný chovatel by vám měl říct nejen klady, ale hlavně zápory soužití, abyste takzvaně věděli, do čeho jdete.

Pokud je vaše volba i nadále stále stejná, můžete se začít poohlížet po plánovaných štěňátkách v chovatelských stanicích. Věřte, že s pořízením štěňátka se vám život zásadně změní, věci, které jste dříve pokládali za důležité, vám nyní přijdou podřadné a z maličkostí se stanou věci zásadní. Možná, že i přijdete o pár přátel, ale daleko více jich získáte, protože jak se říká, kdo má rád zvířata, má rád také lidi.

pes jak na to

Poradíme Vám

Kdybyste potřebovali cokoliv vědět, nemusíte se bát na nás obrátit s prosbou o radu, jako správní nadšenci pro vše živé máme ve vlastních řadách zastoupeno hojné množství plemen, u kterých můžeme mluvit z vlastní zkušenosti.

Pro dnešek je to vše a v dalším díle se budeme věnovat základní výchově štěňátka a veterinární péči.

Zajímavé produkty

  • Naviják RedArc Tuff-Body W/S 10.000
  • Napáječka na cesty
  • Pinzeta na klíšťata

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500