Blog Zoo Hoch

Blog

Máme doma štěně

26.06.2012

Máme doma štěňátko
Den D nastal a vy si po dlouhém čekání jedete pro své štěňátko. Jaké věci by bylo dobré mít sebou?
Deku do auta a bezpečnostní pás k zajištění své i psí bezpečnosti, pokud se jedná o malé plemeno tak přepravku, nezaškodí mít připravené vlhčené ubrousky, může se stát, že se vám štěňátko v autě poblinká
Vodítko a obojek, na kterém pejska odvedete
Občanský průkaz k sepsání kupní smlouvy (popřípadě adopční smlouvy v útulku)
Když si štěňátko přebíráte, nemělo by vypadat nemocné, naopak mít čistá ouška, oči, růžovou tlamičku, bez výtoku z nosu, okolí zadečku by také mělo být čisté. V očkovacím průkaze by mělo mít první štěněcí očkování a záznamy o odčervení. Veselé vítání a hravost je samozřejmostí. Správný chovatel vám ukáže místa, ve kterých štěňátka vyrůstala, ukáže vám jejich mámu a seznámí vás s událostmi, které jsou pro štěňátko důležité. Sepíšete smlouvu, zaplatíte předem domluvenou částku a od této chvíle se stáváte hrdými majiteli psa. Průkaz původu vám chovatel dodá, až mu jej doručí příslušná plemenná kniha, někdy je to hned při odběru, někdy to trvá trochu déle.
Po příjezdu domů nechtě štěňátko, aby se mohlo pořádně rozkoukat, dovolte mu prozkoumat všechny místnosti a zabraňte tomu, aby mu ostatní členové rodiny, ať té lidské či zvířecí, věnovali přehnanou pozornost. Je možné, že štěňátko bude prvních pár dnů smutné a bude se mu stýskat po mamince. Snažte se v tu chvíli jeho pozornost upoutat něčím pozitivním, hračkou nebo pamlskem, aby nemělo na smutnění čas. Hned od začátku musíte nastolit jasná pravidla. Pokud nebudete chtít, aby pejsek směl na sedačku nebo do postele, nepouštějte ho tam hned od začátku, moc dobře si pamatuje, že tam jednou směl a vždy se bude tvářit velmi překvapeně, když jej budete vyhánět pryč. Snažte se také naučit hned od začátku štěňátko zůstávat o samotě. Nejprve odcházejte na krátkou chvíli a postupně dobu prodlužujte.
Základní výchova a výcvik
Nejprve musíte nového člena rodiny naučit, jak že se vůbec jmenuje, a to velmi jednoduše pomocí opakování jména a pamlsku, kdy odměníte jakoukoliv pozitivní reakci. Poté začnete pracovat na čistotnosti. Věřte, že po nějaké době se snaha vyplatí, i když nejdříve strávíte mnoho bezesných nocí stepováním před barákem v dešti v noční košili, kdy vašeho miláčka zajímá vše okolo vyjma toho, aby se vyvenčil , a když své snažení vzdáte a vrátíte se domů, malý si uleví přímo před vašimi zraky uprostřed obýváku. V tuto chvíli přichází na řadu vaše vycvičené nervy a tuto událost přejdete bez komentáře. Když se venčení  povede zdárně venku,  nešetřete pochvalou. U výchovy štěňátka platí jasná přímá úměra. Čím většího blázna ze sebe uděláte, tím větší pochvala to bude. Proto nehleďte na pohledy kolemjdoucích naznačujících něco o blázinci, když vás vidí výskajícího na všech čtyřech uprostřed parku, ale radujte se společně se svým pejskem. To stejné platí u všech ostatních pozitivních pokroků vpřed, ty negativní přejděte.
Je dobré pro začátek navštívit cvičák a přihlásit se do základního kurzu poslušnosti, kde vám se vším poradí. Naučí vás, jak pejska motivovat a třeba vás začnou bavit společné sportovní aktivity.
Veterinární péče
Veterinární péče tvoří důležitou kapitolu v životě psa. Začíná už při prvním očkování u malého štěňátka. Je důležité věnovat pozornost výběru kvalitního veterinárního lékaře a do mobilního telefonu si uložit telefonní čísla na pohotovost, nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit.
Mezi nejdůležitější zákroky patří pravidelná vakcinace, která chrání pejska před závažnými chorobami,  z nichž některé mohou být až smrtelné nebo přenosné na člověka, proto je důležité očkování nezanedbávat.
Doporučené vakcinační schéma:
Očkování v šesti týdnech, které by mělo proběhnout ještě u chovatele
Očkování v devíti týdnech, kdy se k základní parvovoiroze a psince přidává ještě parainfluenza a leptospiroza
Očkování ve třech měsících, kdy se všechny choroby přeočkují a tím se nastartuje aktivní imunitní reakce
Vzteklina je ze zákona potřeba naočkovat do šesti měsíců věku psa, i když je Česká Republika prohlášená za stát vztekliny prostý. U malých plemen se doporučuje očkovat opravdu až těsně před šestým měsícem věku, u větších plemen se vzteklina běžně spojuje s očkováním ve třech měsících.
Toto je samozřejmě pouze doporučené schéma, každý veterinář sestaví pejskovi jeho vlastní na míru v závislosti na jeho zdravotním stavu. Pes by měl být při očkování klinicky zdravý a v dobré kondici.
Je dobré dbát na to, aby byl pes vždy vakcinován vakcínou od stejného výrobce, vyhneme se tak nepříjemnému překvapení v podobě alergické reakce. Samozřejmě ne vždy to jde, proto je dobré pejska po očkování vždy tak dvě hodiny sledovat,  jestli se nedostaví vedlejší účinky.
Odčervení
Pravidelné odčervení brání zamoření psa vnitřními parazity. Odčervuje se buď pomocí pasty nebo tablet.
Zkrácené odčervovací schéma:
Štěňata: ve 2., 4. a 6. týdnu života a po té po měsíci až do půl roka
Dospělí psi: jedou za šest měsíců, v místech se zvýšeným výskytem psů i jednou za tři měsíce
Březí fena: 14 dní před a tři týdny po krytí a po porodu i se štěňaty
Druhá varianta odčervování  je nechat pejskovi udělat každého čtvrt roku vyšetření trusu na parazity a odčervovat až podle nálezu. Každý veterinář i majitel preferuje něco jiného a věřím, že i vy si najdete způsob, který vám bude vyhovovat.
U žádných zvířat se bohužel neobejdeme bez drobnějších i závažnějších zranění. Doporučuji nic se nesnažit léčit sami doma, můžete zvířeti  neúmyslně přitížit, proto raději nechte vše na péči veterinárního lékaře.
Děkuji Vám za pozornost a v příštím díle se budeme věnovat představení základních psích sportů a aktivit a výběru vhodného cvičáku.

Den D nastal a vy si po dlouhém čekání jedete pro své štěňátko. Jaké věci by bylo dobré mít sebou?

 

Více informací…

Blog

Výběr plemene psa

21.05.2012

Přicházíme s dalším dílem našeho blogu, tentokrát o psech. V první části si popovídáme o pořízení a výběru vhodného pejska. Zodpovíme si základní otázku, zda si psa pořídit či ne. Ujistíme se o tom, jak vybrat to správné plemeno a jedince.

Více informací…

Blog

Papoušci 2. díl

30.04.2012

Je tu konec měsíce a s ním druhá část povídání o ptačích kamarádech. Nejdřív se budeme věnovat velikosti, provedení a vybavení chovného zařízení. Předesílám, že se jedná o domácí chov, zaměřený spíš na jedince, které chceme ochočit a mít je jako domácí mazlíčky. Máte-li ambice spíše odchovávat mláďata, bude chovatelské zařízení vypadat jinak.

Více informací…

« Předchozí 1 2 3 Následující »

Zajímavé produkty

  • Naviják RedArc Tuff-Body W/S 10.000
  • Napáječka na cesty
  • Pinzeta na klíšťata

 • Na Globusu krásné šelmičky kočkovité - maličké kočičky bengálské s krásnou kresbou.

  24.10.2012

 • Malá bílá chlupatá kulička, tedy vlastně bišonek :) , na pobočce v Ternu.

  01.08.2012

 • Na pobočce Globus opět skinny morčáta, černobílá, vhodná i pro alergiky.

  01.08.2012